הריסת מבנים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הריסת מבניםבכל רגע נתון בישראל, ישנם מאות בתים, אשר מסיבות שונות מיועדים להריסה. הריסה זו יכולה להיות מוחלטת – תהליך בו למעשה כל הבניין נהרס מתחילתו ועד סופו והיא יכולה להיות גם הריסה חלקית – חלק קטן מלבד ממבנה קיים כמו קיר, מדרגות, חומה  או מבנה בתוך מבנה.

בניגוד למה שניתן לחשוב, הריסת מבנים אינה דבר של מה בכך. יש לתכנן במדויק הריסה של כל מבנה לגופו ובאמצעות דרכים המתאימות לו, כך שלא רק המשימה תתבצע על הצד הטוב ביותר אלא שהיא גם תיעשה באופן יעיל והכי חשוב בטיחותי. לצורך כל יש לא רק להכיר את סוגי ההריסה, הטכניקות השונות והשימוש בכלים הייעודיים אלא יש גם לבחור אנשי מקצוע מתאימים, המיומנים בסוג ההריסה הנצרך.

למה להרוס?

הריסת מבנים הינה תהליך די נפוץ אך יש לרוב כמה סיבות עיקריות לביצוע תהליכים שכאלו. ראשית נציין כי למעשה, בכל סוגי המבנים, בתי מגורים, מגדלים ובניינים, מוסדות ציבור, מחסנים, קומפלקסים גדולים ושטחי מסחר ואפילו בתים קטנים, פרטיים וצרפים. כולם יכולים להיהרס מהסיבות שנמנה בהמשך. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא תמיד הסיבה היא גילם המופלג של המבנים המביא עליהם את קיצם. ישנם סיבות נוספות.

סיבות הנדסיות

אז כן, הסיבה העיקרית בגינה מבצעים הריסת מבנים היא הנדסית, או יותר נכון לומר – בטיחותית. לרוב מדובר במבנה ישן אשר יש חשש כי הוא יתמוטט, אך אין הכרח שכך הדבר. יכול להיות שהמבנה לא נבנה נכון ומשכך הוא מסכן את היושבים בו. יתכן ובשל השפעה חיצונית, פגעי טבע או בשל היותו מפגע ציבורי – יש חובה להורסו. זכורים לנו המקרים האחרונים, שעה שהתגלו סדקים בבתי מגורים בחולון, פתח תקווה ועוד, שהעידו כי כל המבנה קראת קריסה ולאחר בדיקה של מהנדסים מומחים, פונו כלל הדירים והחלו בתהליך יזום של הריסה.

התחדשות

סיבה נוספת היא הסיבה הכלכלית. כאשר יש מבנה ישן אשר עומד בתוך תא שטח שאנו מעוניינים לבנות עליו מבנה חדש במקומו, יש להורסו קודם. לרוב לא ניתן יהיה לבנות על גבי מבנים ישנים, המשך חדש ומודרני יותר. יש גל של הריסת מבנים גדולים בישראל סביב ההתחדשות העירונית. בתים שנבנו לפני שנים רבות בצורה שאינה מנצלת היטב את השטח מפונים לטובת מבנים מודרניים ולרוב גבוהים ומרווחים יותר. אותו הדין קיים לגבי בתים נטושים.

סיבה חוקית

יש מבנים רבים המיועדים להריסה מכח החוק כחלק מ"קנס" בגין בניה לא חוקית שלהם. לעיתים, לא ייהרס המבנה בשלמותו אלא רק חלק קטן ממנו. הריסה זו תבוא מטעם הרשות המקומית.

הריסת מבנים – השיטות השונות 

קיימים מספר שיטות לביצוע בריסה ולרוב הן נגזרות מסוג המבנה המיועד להריסה ומהטכניקה הנדרשת כדי לבצע את המשימה. הפירוק הראשון והקל ביותר הוא פירוק יסודי. הכוונה היא פירוק איטי ומחושב של חלקים מתוך מבנה קיים. המטרה היא לנסות ולהשתמש בכמה שיותר חלקים בהמשך במבנה אחר. דברים שמפרקים בשיטה זו הם לרוב צינורות, רעפים, קורות עצים וכד'. באופן טבעי, שיטה זו אינה מתאימה לפירוק מאסיבי ובטח שלא עבור הריסת מבנים נרחבת. השיטה השנייה, אגרסיבית יותר היא שיטת הניסור והקידוח ביהלום. בשיטה זו בעצם מנסרים או קודחים לאט לאט לאט את המבנה ובעצם מפוררים אותו. שיטה זו נחשבת מורכבת ואיטית אבל גם מאוד מדויקת. מכיוון שהיא כל כך מחושבת, היא בעצם מפרקת את המבנה נתח אחרי נתח ואין סיכוי כי הוא יקרוס כולו.

כדי לבצע הריסת מבנים מהירה יותר, משתמשים בכלי הריסה כבדים – צמ"ה. ציוד מכני הנדסי כבד. מדובר על מנופים, דחפורים, מחפרים, כדורי הריסה ועוד כלי הריסה כבדים הפועלים לרוב בלחץ הידראולי ומטרתם "להכות" במבנה ולהרוס חתיכות גדולות ממנו במהירות. כדי להרוס את כל המבנה בבת אחת, משתמשים בשיטה האחרונה – פיצוץ. למעשה, כמעט וכבר אין משתמשים בשיטה זו כלל, בוודאי שלא במתאר עירוני. הסיבה לכך היא היותה מורכבת ומסוכנת מאוד וכן העובדה שקשה עד בלתי אפשרי לשלוט בנזק המשני שהיא עושה. לכן אם רוצים להרוס מבנה שנח בין 2 בנינים אחרים, פיצוץ עלול להחריד ולפגוע גם בהם וביציבות שלהם. לעומת זאת, כאשר מדובר על מבנה בודד ומרוחק מהשאר ויש כוונה להשמידו עד היסוד, ניתן לאחר תכנון ממושך והקפדה יתרה על בטיחות, ביצוע על ידי מומחים ומוסמכים לשיטה וקבלת האישורים המתאימים – לבצע פיצוץ מבוקר שכזה.

קראו עוד: כמה יעלה להרוס בניין?

בחירה נכונה

כבר ציינו שהריסת מבנים היא עסק לא פשוט. מעבר לרצון שלא שהעבודה תבוצע על הצד הטוב ביותר, מבחינת התוצאה הרצויה, הרי שהכל צריך להתבצע בצורה בטוחה ומיומנת. כדי לבצע הריסה כזו, צריך שילוב בין חברת הריסה מקצועית עם כלים מתאימים ובין מהנדסים שונים שילוו את התהליך. כיצד אם כן בוחרים אנשי מקצוע לביצוע הריסת מבנים?

כשם שלא הינו מבקשים מקבלן בלי רישיונות והסמכה לבצע את בנית הבית, כך לא נפנה לחברה שאין לה את הרישיונות וההסמכה לבצע הריסה. לכן חובה לדרוש לראות את התעודות של החברה או הקבלן שאנו רוצים להתקשר מולם. עוד לפני כן, ננסה לגבש מספר המלצות על הקבלן המיועד מאנשים שהשתמשו בשירותיו. ככלל, קבלן או חברה שיש לה ניסיון רב בתחום – לא יסולאו מפז. אמת, שכל מבנה הוא עולם ומלואו ויש גישה שונה לפני הריסה של כל מבנה חדש אבל עדיין לניסיון משקל רב.

על כל אלא יש להוסיף את נושא הציוד. לא נרצה לגשת לפירוק של בנין בן 4 קומות רק עם מסור יהלום. נצטרך ציוד כבד יותר וחשוב מכך, אנשים המיומנים בשימוש בו. בנוסף, חשוב ללוות את התהליך כולו במהנדס בטיחות ואחראי בטיחות מטעם החברה. ברוב המקרים נדרש גידור של מתחם ההריסה וכן מספר ביצוע מספר תהליכים שנועדו לשמור על בטיחותם ושלומם של העובדים באר ושל עוברי אורח בסביבה. נקודה אחרונה נוגעת לסוגיית הפינוי. חובה לפנות את הפסולת שנוצרה מההריסה למקום מוסדר ומורשה ויש לבחון כי החברה אכן עומדת בתנאי זה.

טבעי לחשוב שפעולת בנייה קשה ומורכבת יותר מפעולת הריסה, כיוון שבנייה של משהו מצריכה תכנון מקדים ואסטרטגי, ואילו הריסה של דבר מה נעשית בבת אחת ולרוב בצורה מהירה ללא מחשבה מקדימה. נכון לחשוב כך כשמדובר על מגדל קוביות, ארמון בחול או כל משחק אחר שבונים והורסים – אך לא כך הדבר כשמדובר על הריסת מבנה.

תהליך הריסת מבנים הוא תהליך מורכב וחשוב מאוד, כיוון שמבנה עומד הוא גדול ומכיל אינספור חומרי גלם וחלקים שונים, שאלו עשויים להתפזר לכל עבר בתהליך ההריסה. לכן פעולת הריסת מבנים מחייבת תכנון מקדים ומקצועי על ידי מהנדס בניין, דיוק מירבי, עבודה איטית ומחושבת וכן שימוש בכלים כבדים המסוגלים לפרק ולהרוס מבנה שעשוי מחומרים קשים כמו ברזל, פלדה ובטון.

מהן הסיבות המובילות להריסת מבנה?

לפני שנפרט על הדרך בה מתבצעת הריסת מבנה, נסביר מהן הסיבות שמובילות לפעולה כזו של הרס מבנים עומדים. לרוב יהיה מדובר על שלוש סיבות מרכזיות בגינן יש צורך לבצע הריסה:

  • בטיחות – זוהי אחת מהסיבות המובילות במקרה של הריסת מבנים, כאשר מתגלים ליקויים שונים ומשמעותיים במבנים עומדים המהווים סכנה לדיירים ולסביבה. מבנים שמוגדרים כמיועדים להריסה מסיבה בטיחותית הינם למעשה מבנים מסוכנים, ולכן פעולת ההריסה של המבנים תעשה באופן מהיר וללא דחיות כדי למנוע קריסה טבעית של המבנה, לא לפני שכל הדיירים מפונים מהמקום כמובן.
  • כסף – ישנה גם סיבה כלכלית המובילה בעלי מבנים ליזום הרס של מבנה קיים, כאשר המטרה בכך היא לאפשר שיפור ושדרוג של המבנה העומד לאחר שהוא נהרס ואחד חדש נבנה במקומו. ברוב המקרים יהיה צורך לבצע הרס מבנה מלא הכולל פירוק המבנה מהיסוד ופינוי הפסולת שנוצרה, כשלאחר מכן יבוצעו עבודות בשטח הקרקע כדי להקים מבנה חדש לחלוטין שיהיה גדול וריווחי יותר. אפשרות נוספת היא לבצע הרס חלקי בלבד של מבנה עומד, כשהמטרה היא לבצע שיפות והרחבה של המבנה הקיים עבור רווח כספי לבעלי המבנה/יזם.
  • חוק – הרס מבנה מוגדר גם כסנקציה משפטית נוקשה שנעשית כנגד מפירי חוק הבנייה, שאלו אותם אנשים ויזמים שבונים מבנים או מוסיפים חלקים למבנים קיימים ללא קבלת היתרים לכך מהרשות המקומית. לאחר שאלו אינם נושאים באחריות בגין אותן חריגות, הרשות נוקטת באמצעי אזהרה משמעותי המוביל להרס חלקי של המבנה ו/או חריגת הבנייה שנעשתה.

הריסת מבנה באמצעות ניסור וקידוח

אחת מהשיטות המאפשרות הריסת מבנים היא באמצעות ניסור וקידוח לעומק הבטון של המבנה הקיים. פעולות הקידוח והניסור מתבצעות באמצעות מקדחים ו/או מסורים חזקים במיוחד העשויים מאבן היהלום, כך שהם מצליחים בקלות לקדוח ולנסר את הבטון של המבנה במטרה לפרק ולהרוס אותו. 

היתרון של שיטה זו הוא התהליך ההדרגתי שמתבצע לצורך הריסת המבנה, כאשר הכלים מאפשרים לנסר ולקדוח לעומק הבטון חלק אחר חלק במבנה על פי הצורך. פעולת הריסה כזו מעניקה דיוק רב יותר לעומת שיטות הריסה אחרות, אך מצד שני היא נמשכת זמן רב יותר. בדרך כלל הריסת מבנה עם מסורים ומקדחים מיהלום נעשית לצורך פירוק חלקי של מבנה, או כאשר עולה הצורך לפרק את המבנה בצורה מחושבת כדי לשמר כמה שיותר מהחלקים וחומרי הגלם המרכיבים את המבנה. 

הריסת מבנה עם כלים הנדסיים

שיטה נוספת להריסת מבנים, והיא השיטה המאפשרת הרס מבנים בצורה נרחבת ואגרסיבית יותר לעומת שיטת הניסור והקידוח. לשם הריסת המבנה משתמשים בכלים הנדסיים מתאימים המפעילים לחץ רב על המבנה, כך שהוא מתפורר ונהרס חלק אחר חלק אך בצורה משמעותית ונרחבת יותר לעומת קידוח בבטון. 

בדרך הזו אפשר לפרק חלקים שלמים מתוך המבנה כמו תקרה, קירות ורצפות ולאפשר תהליך הריסה מהיר יותר אך עדיין עם דיוק. פעולת ההריסה הנרחבת הזו משמשת עבור הצורך של הרס מוחלט של מבנים, כמו במקרים של הריסת מבנה למטרות כלכליות של פינוי-בינוי והקמת מבנה חדש ומשודרג. קיימת אפשרות להיעזר בכלים ההנדסיים לא רק עבור תהליך ההריסה של המבנה, אלא גם עבור איסוף ופינוי פסולת הבניין שנוצרה לאחר ההרס המבוקר. 

הריסת מבנה עם חומרי נפץ

השיטה האחרונה להריסת מבנים היא גם האגרסיבית והרחבה ביותר, כיוון שהיא מתבצעת על ידי פיצוץ מבוקר של המבנה שמיועד להריסה. פעולת הריסה באמצעות חומר נפץ מעניקה אפשרות מהירה מאוד להרוס מבנה עומד, אך מצד שני היא טומנת בתוכה לא מעט סכנות כיוון שמדובר על פיצוץ שעשוי לגרום נזקים לסביבה בה המבנה נמצא.

פיצוץ מבוקר של מבנה מצליח למוטט בבת אחת מבנה קיים, לא משנה מה גודלו, ומעניק תוצאות הריסה מושלמות ומהירות. כיוון שקיימת סכנה בעת הפיצוץ של המבנה, שיטה זו מתבצעת רק במקרים בהם מדובר במבנים גדולים מאוד שלרוב נמצאים בשטחים פתוחים שאינם קרובים לשטחים מאוכלסים.

איזו שיטה היא הטובה ביותר להריסת מבנה?

למרות שיש כמה שיטות שונות המאפשרות הרס של מבנה, רק בעל מקצוע מוסמך בתחום הריסת מבנים יכול לקבוע מהי השיטה המתאימה ובטוחה ביותר להרוס מבנה קיים. לשם כך יש למצוא קבלן הריסה מוסמך המחזיק ברישיון, ידע ומקצועיות בתחום שיידע כיצד לבצע את העבודה בצורה הטובה ביותר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו 072-3934088 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הריסות מבנים ופינוי פסולת

המרכז להריסות מבנים ופינוי פסולת מתמחה במתן מידע בתחום הריסות מבנים ופינוי פסולת, כל מה שרציתם לדעת על הריסות מבנים ופינוי פסולת במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו דילוג לתוכן